Jak założyć biznes?

W jaki sposób założyć własną działalność gospodarczą?
Własna działalność gospodarcza dla wielu osób jest ważnym i naturalnym etapem rozwoju kariery zawodowej. Pozwala ona na pewną niezależność i daje możliwość realizowania najciekawszych i najlepiej płatnych zleceń. Bardzo często, własna firma daje nam też pewną elastyczność, także w przypadku czasu pracy, czego zazwyczaj nie doświadczają osoby pracujące na etacie. Niestety, wiele osób, które dopiero zastanawiają się nad własną firmą jest wprost przerażonych ilością formalności, którym trzeba sprostać, aby taką firmę zarejestrować. Wobec tego, jak założyć biznes krok po kroku, aby cały proces nie wydłużał się niepotrzebnie w czasie? Tak naprawdę nie jest to wcale aż tak żmudny i skomplikowany proces, a wiele rzeczy będziemy mogli wykonać online, tym samym oszczędzając sobie marnowania czasu i energii na bieganie po urzędach.
Zaczynamy od formularza CEIDG
Pierwszym krokiem jest wypełnienie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można go dokonać wchodząc na stronę firma.gov.pl. Formularz można wysłać online po jego wypełnieniu w momencie, kiedy na przykład dysponujemy profilem zaufanym. Aby wypełnić formularz poprawnie, można skorzystać ze specjalnych instrukcji, jakie również są dostępne dla osób chcących zarejestrować działalność. Dużą trudność może sprawić odpowiednie zaklasyfikowanie działalności, którą będziemy prowadzić. Należy to zrobić w oparciu o Polską Klasyfikację Działalności, która definiuje, czym może zajmować się firma z danej dziedziny. Możemy wskazać tyle różnych czynności, jakimi będziemy się zajmować ile chcemy.
We wniosku należy podać formę opodatkowania, a także wskazać kto będzie się zajmował prowadzeniem księgowości firmy. Możemy wskazać na siebie, ale możemy też wskazać wybrane przez nas biuro rachunkowe.
Zgłoszenie do ZUS
Jest konieczne, aby jednocześnie być płatnikiem własnych składek jak i ubezpieczonym. Druk ZZA to rejestracja składki zdrowotnej, gdzie można uwzględnić tak zwaną „ulgę na start” przysługującą nowym przedsiębiorcom. ZUA jest natomiast formularzem rejestracji do wszystkich składek. Zgłoszenie do ZUS można wypełnić jako dodatkowy formularz wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG, co stanowi spore ułatwienie. Ewentualnie rejestrację w ZUS można wykonać do 7 dni od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego
Jest konieczne w momencie, kiedy chcemy być płatnikiem podatku VAT. Wówczas taką opcję wybieramy wysyłając wniosek CEIDG w polu dotyczącym formy opodatkowania. Chcąc być czynnym płatnikiem VAT trzeba wypełnić formularz o nazwie VAT-R. W kwestii NIPU, zazwyczaj jeśli już go posiadamy jako osoby gdzieś zatrudniane, nasz własny NIP zostaje przekształcony w NIP naszej nowej działalności gospodarczej. Pamiętajmy o tym, aby dobrze przemyśleć kwestię tego, czy chcemy być płatnikami VAT, czyli czy będzie to dla nas opłacalne. W przypadku wielu biznesów jak najbardziej się to opłaca, ale są też takie działalności, w przypadku których jest to pozbawione sensu.